Silvija Pūpola par savu praksi GLEN projektā Ugandā 2013.gadā

GLEN praksē biju Ugandā, 2013.gadā. Dzīvoju un srādāju Ugandas galvaspilsētā Kampalā.Projekta galvenais mērķis bija izglītot jauniešus par seksuālo un reproduktīvo veselību – kopā ar tandēmpartneri Mariju no Vācijas plānojām un vadījām interaktīvas nodarbības divās skolās un vēlāk arī organizācijā SOMERO Uganda, kas izglīto meitenes, kam naudas trūkuma, darba slodzes vai grūtniecības dēļ liegts mācīties vidusskolā. Izglītība Ugandā ir ļoti svarīga – skolu ir daudz un skolēnu arī ļoti daudz, liela daļa cilvēku nevar atļauties skolot savus bērnus, bieži bērni palīdz vecākiem uzturēt ģimeni un skolas vietā viņiem nākas strādāt, tomēr izglītība nozīmē lielākas iespējas dzīvē, atteikšanās no tās nav viegla.

Manuprāt, skumjākais, ka skolās reti atrodas vieta bērnu radošām izpausmēm vai neierastiem viedokļiem, pareizie jautājumi un pareizās atbildes šķiet svarīgākas. Un, jā, par seksuālo un reproduktīvo veselību skolās runā tikai bioloģijas stundās, sabiedrībā vispār tas ir tabu temats, līdz ar to mīti un aplama informācija zeļ un plaukst.

Tā kā dzīvojām īrētā mājā līdzās lieliskiem kaimiņiem, augļus, dārzeņus un visu citu iepirkām tuvākajā tirgū un mazos veikaliņos, un strādājām pilsētas graustu rajonā, katru dienu bija iespēja iepazīties ar vietējiem cilvēkiem un viņu ikdienas dzīvi. Ir cilvēki, kas ļoti daudz un smagi strādā. Ir cilvēki, kas labprātāk izvēlas lūgt dievu un paļauties, ka tas visu atrisinās. Dzīve Ugandā un Latvijā atšķiras, tomēr līdzīgi kā jebkur citur, līdzās trūkumam, nevienlīdzībai un likstām pastāv lieliskas iespējas, gaiši prāti un nesalaužams optimisms. Vareni kontrasti.

Brīvdienās kopā ar citiem jauniešiem GLEN praksē izmantojām iespējas paceļot, iepazīt Ugandu ārpus lielpilsētas – ļoti skaista, dabas un cilvēku ziņā bagāta zeme, ar vēl neapzinātu potenciālu – nu gluži kā Latvija!

Foto: pusdienu pārtraukums SOMERO Uganda. No kreisās – Stella, Silvija, Dianah, Klara, Fatuma – Somero meitenes un GLEN meitenes.

Foto autore: Maria Nampewo (16 g.v., skolojas Somero)

Gandrīz katru dienu pusdienu pārtraukumā, pirms vai pēc nodarbībām runājāmies ar Somero meitenēm, citreiz nopietnāk, citreiz ne tik nopietni, bet allaž atklāti. Šajās sarunās visvairāk atklājās mūsu visu stereotipi, aplama vai neesoša informācija, mērķi un sapņi!

Vēlies piedalīties praksē GLEN projektā 2014.gadā? Piedalies konkursā: GLEN stipendijas 2014 Pieteikumu iesniegšanas termiņš 2014.gada 15.janvāris
GLEN Latvija projektus finansē: